Röntgen


DİJİTAL RÖNTGEN (CR)

           Dostlarımızda ne problem olduğunu anlayabilmemiz veya bazen olası hastalıkları ekarte edebilmemiz için röntgen kullanmaktayız. Ayrıca yıllık düzenli tıbbi kontroller esnasında olası sorunları ciddi hale gelmeden teşhis etmek için röntgen tavsiye edebiliriz.
           X-ışınları evcil hayvanınızın kemikleri, gastrointestinal sistem (mide, bağırsak, kalın bağırsak), solunum yolları (akciğerler), kalp ve üriner sistem (mesane, prostat) hakkında değerli bilgiler sağlar .Evcil hayvanınızın durumunun olası nedenlerinin bir listesini yaparak sorunun kesin nedenini belirlemek ya da muhtemel sorunları ekarte etmek için tek başına veya diğer tanı araçları ile birlikte radyoloji kullanılmaktadır.
           Kliniğimizde dijital röntgen (yerine film üzerinde daha dijital yakalanan röntgen) hizmeti sunulmaktadır. Bu ileri teknoloji bize  hızlı bir tanı sağlamak için çok yararlı olmaktadır. Ayrıca, geleneksel röntgene göre daha az radyasyon kullanır. Radyografi esnasında, bir x-ışını hayvanın vücudundan  geçer ve dijital radyografik plakaya vurur. Görüntüler çeşitli gri tonları olarak bir ekrana transfer olur ve hayvan anatomisini yansıtır. Kemikler daha fazla röntgen ışını emerler ,hafif gri yapıda görünür. Akciğer gibi yumuşak dokular, daha az röntgen emer ve koyu gri yapıda görünür. Radyografilerin yorumlanması veteriner tarafında büyük bir beceri gerektirir.

          Bulanık görüntüyü önlemek için evcil bir X-ışını alınırken tamamen hareketsiz kalması gerekir. Bazı durumlarda, hayvanınızı uyutmak ya da kısa etkili genel anestezi kullanmanız gerekebilir.